W piątek 23 maja odbyła się uroczystość otwarcia zrewitalizowanego budynku Dworca Kolejki Wąskotorowej, który od teraz pełnić będzie nową funkcję jako filia Grójecki Ośrodek Kultury.
Wśród obecnych znaleźli się m.in. Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, a także parlamentarzyści i samorządowcy z regionu. Podczas uroczystości głos zabierali przedstawiciele władz oraz instytucji zaangażowanych w realizację inwestycji, a historię Kolejki Wąskotorowej przybliżył Michał Duraj, prezes Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej.
Burmistrz Dariusz Gwiazda podkreślił, iż jest to wielka chwila, na którą mieszkańcy czekali od wielu lat. Jak mówił, dzięki wsparciu Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego możliwa była rewitalizacja jednego z najcenniejszych obiektów dziedzictwa Grójca - dworca kolejki wąskotorowej.
Uroczystość otwarcia uświetniły występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz chórów Grójeckiego Ośrodka Kultury.
Mieszkańcy Grójca zyskali nowy obiekt kulturalny
Historyczny obiekt został przekształcony w nowoczesną przestrzeń publiczną, która ma służyć mieszkańcom jako miejsce spotkań, działalności kulturalnej i rekreacyjnej. W wyremontowanym obiekcie znajdą się m.in. lokalne centrum kultury z pracownią artystyczną, kawiarnia oraz sala do organizacji wydarzeń i spotkań. W ramach prac odnowiono również historyczne elementy infrastruktury kolejowej, w tym wieżę ciśnień i obrotnicę kolejową, a na terenie wokół budynku powstała przyjazna przestrzeń do wypoczynku.
– Mieszkańcy Grójca zyskają nowy obiekt kulturalny. Będą mogli brać udział w ciekawych spotkaniach, a także pójść do kawiarni mieszczącej się w dawnej hali dworcowej – mówi radna województwa mazowieckiego Magdalena Nowacka.
Inwestycję o wartości blisko 6,3 mln zł zrealizowała firma GRUPA KDM Sp. z o.o. Projekt otrzymał 3 mln zł dofinansowania z programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.
K.
24 maja 2025, 13:09
A Suski czym się przy tej bydowie przysłużył?
Mieszkaniec
25 maja 2025, 12:32
Podobno gruz nosił
Do Czytelnika
26 maja 2025, 08:09
Zgłaszaj wszystko na policję, ochronisz Polskę.
Gdzie ludzie tracą pracę ?
Jestem specjalistą, zarabiam dobrze, nie odczuwam drożyzny.
wyborca
26 maja 2025, 20:50
Czy pan/pani był/była na tej uroczystości? Mam pytanie: Czy orientujesz się kim jest pan Suski?Jest przemiłym człowiekiem, a przede wszystkim był jako poseł zaproszony.
Czytelnik
25 maja 2025, 17:39
Wielka chwila to będzie jak postanie CPK i elektrownie atomowe.Wszystko było przygotowane do budowy ,a teraz stoi w miejscu.Tak to uśmiechnieta Polska.Ludzie pracę tracą,jest drożyzna i zastoj w rozwoju kraju ,a wy tu odwracajcie uwagę od poważnych spraw.Imigrantow nam po nocach zwożą Niemcy ,to są ważne sprawy.
Refleksja
27 maja 2025, 10:35
Nie bardzo mogę pojąć co tam takiego zrobiono, że wyszedł koszt 6,3 mln.
Mieszkanka
29 maja 2025, 16:16
Bylam dwukrotnie.Wszystko pozamykane.Dzwonilam do GOK-kiedy bedzie otwarta kawiarnia?Jaki jest number telefonu do nowej placowki -filiiGOK?Kawiarnia - poszukiwania zainteresowanego.Telefonu nie posiada filia.Super.Otwarcie bylo.Co tam robil Suski?Jaka jego zasluga ?
Grójczanin
29 maja 2025, 23:37
6,3 mln w błoto. A kiedy nieudacznicy z gminy otworzą park bo chyba drzew na nowo nie sadzą.
Piottr
15 lipca 2025, 18:09
Generalnie to bardzo cieszy, że taki piękny dworzec odzyskał społeczną przydatność.
Ale z tego dworca to w normalnych warunkach śmigała by "wukadka" co pół godziny do Piaseczna. Przepisy już pozwalają na jazdę więcej niż 40 km/h, tylko wystarczy żeby województwo tory wyremontowało i zakupiło tabor. Koleje Mazowieckie pewnie chętnie pojadą. A współczesny tabor na taki tor to nawet w Polsce Newag produkuje (model Vulcano dla Sycylii), Stadler też robi (dla kolei w Austrii i Szwajcarii), a i Solaris (obcnie własności CAF) ma w swoim korporacyjnym portfolio. Tym ostatnim nawet jechałem, całkiem spoko.